Najlepšie AA batérie
V teste bolo 6 jednorázových baterií a 2 akumulátory
Testované batérie
Lítiové tužkové batérie Energizer Ultimate Lithium som dostal na otestovanie spolu so svietidlom Fenix TK20, v ktorej som tiež robil testovanie batérií. Ostatné jednorazové batérie som nakúpil náhodne v niekoľkých najbližších kamenných obchodoch. Nešpecializoval som sa na nejakú konkrétnu značku, proste som bral to čo bolo v ponuke. Ďalej som do testu zaradil tužkové ni-mh akumulátory Sanyo, ktoré používam dlhodobo pri recenziách svetiel. Teraz som sa po roku rozhodol obmeniť Sanyo 2700mAh, pretože pri testovaní výdrže dostávajú dosť zabrať a už sa to na nameraných časoch začalo mierne prejavovať. Ceny prosím berte len ako orientačné, je možné, že niektoré batérie sa dajú zohnať za nižšiu aj vyššiu cenu.
Testovanie
Ako zatiaľ u všetkých testov batérií, som opäť vykonal merania praktickou cestou. Tentoraz v už vyššie spomínaného svietidla Fenix TK20, ktoré je napájané dvomi tužkovými batériami. Svietidlo má dva režimy - turbo a základný režim. V turbo režime je spotreba približne 3W a v základnom režime približne 0,5 W. Vďaka elektronike s konštantnou reguláciou svieti Fenix stále rovnako, kým batérie dokážu dodávať dostatok energie. Pretože som mal vždy dva páry batérií, vykonal som meranie v základnom režime aj v turbo režime.
Časy namerané v turbo režime
Z grafu je ihneď zrejmé, že používať lacné zinko-uhlíkové/chloridové batérie na turbo nemá zmysel. Aj alkalické batérie za nabíjacími značne zaostávajú. Prekvapivé je, že drahé alkalické batérie Panasonic nie sú lepšie ako 4x lacnejšie alkalické batérie Novaline.
Rok intenzívne používané nabíjacie batérie Sanyo 2700mAh už proti novým strácajú približne 10%. Dva roky používané Sanyo Eneloop dosahujú 74% času nových Sanyo 2700mAh. Čo prakticky presne zodpovedá ich kapacite 2000mAh. Nabíjacím aj ostatným jednorazovým batériám však jednoznačne dominujú lítiové Energizer.
Časy namerané v základnom režime
V základnom režime už si nejaký čas posvietime aj so zinkovo-uhlíkovými resp. zinkovo-chloridovými batériami. Alkalické sa vďaka nižšiemu odberu začínajú pomaly doťahovať na nabíjacie batérie. Alkalické batérie Novaline už doslova dýchajú eneloopům na chrbát a opäť poráža aj drahšie alkalické batérie Panasonic a Duracell. Výdrž v základnom režime som otestoval len so starými Sanyo 2700mAh, s novými by sa dala očakávať výdrž asi o hodinu dlhšie. Lítiové ENERGIZER svoj náskok ešte zvyšujú.
Komentár k výsledkom
Slabé výsledky lacných zinkovo-niečo batérií asi nikoho neprekvapujú. Kým alkalické už pre niekoho prekvapivé byť môžu. Ako je to možné, keď sa u nich často uvádza kapacita až 2850mAh?
Je to spôsobené tým, že alkalické batérie nie sú stavané na vysoké odbery. Celú svoju kapacitu dokážu odovzdať iba pri malých odberoch (~ 20mA) v hodinách, ovládačoch a podobne. S rastúcim odberom im však kapacita razantne klesá a pri odbere pol ampéry väčšina alkalických batérií sotva dosiahne na kapacitu 1800mAh (pozri tento graf od Silverfox). A pri odbere 1A už majú 1000mAh len tie najlepšie (graf). Taktiež si všimnite, ako im pod záťažou prudko klesá napätie, ktoré sa rýchlo dostane pod úroveň, na ktorej sa držia nabíjacie batérie.
Naopak u lítiových Energizer sa uvádza kapacita 3000mAh, ale pri nízkych odberoch môžu mať aj viac (až 3500mAh pri odbere 0,5 A). Ich ďalšou veľkou výhodou je dobré fungovanie aj v silných mrazoch. Ešte pri teplote -20 ° C dokážu dodať 75% svojej kapacity. Aj vďaka dlhej 15 ročnej životnosti sa v podstate jedná o alternatívu lítiových CR123 batérií.
Lítiové tužkové batérie zatiaľ nie sú dostupné od ostatných výrobcov, pretože firma Energizer má túto technológiu patentovanú.
Záver
Ak svoje svetla používate len zriedka a prevažne v slabších režimoch s nižším odberom, budú vám alkalické batérie slúžiť veľmi dobre. Nakupovať drahé alkalické batérie sa však zrejme neoplatí, pretože aj lacnejšie fungujú dobre. Ak však svetlo používate zriedka, ale len v maximálnom režime, oplatí sa vám vziať lítiové Energizer. Tie sa vám oplatí vziať aj keď jednoducho požadujete maximálnu výdrž, prípadne ak sa chystáte vyraziť do mrazivých podmienok.
V prípade, že svoje svetlá používate často a intenzívne, nie je iná možnosť ako použiť nabíjacie batérie. Na to sa najviac hodia akumulátory s vysokou kapacitou, ktorá sa dnes reálne pohybuje okolo 2700mAh. Ak máte zlé skúsenosti s vysokým samovybíjaním akumulátorov, odporúčam vziať takzvané prednabité ni-mh akumulátory, ako sú práve Sanyo Eneloop. Tieto akumulátory by si mali udržať až 85% svojej kapacity po roku od nabitia. Dnes je tento typ akumulátorov dostupný od všetkých výrobcov a zvyčajne majú kapacitu 2000 alebo 2100mAh.
Do slovenčiny preložil Peter Kiska
Pôvodný článok si môžete pozrieť na www.ledmania.cz
Mohlo by Vás zaujímať:
Najlepšie nabíjateľné AA batérie